Merhaba arkadaşlar sizlere bugün Artvin’den bahsedeceğim. Bildiğiniz üzere Artvin Türkiye’nin Karadeniz bölgesinin en doğusunda Gürcistan ile sınırı bulunan bir şehrimizdir.son yıllarda turistlik ve önemli yerleşim yerleri arasında boy göstermektedir.Sayısız güzellikleriyle ünlü olan Artvin’in dağları karlarla kaplı olmaktadır. Artvin’de geçmiş uygarlıkların yaptırdığı manastırlar, kiliseler,camiler ve köprüler gibi daha sayamayacağımız kadar çok tarihi eserlere sahiptir. Bölgede bulunan yaylalar yürüyüş parkurları ziyaretçilerin bir hayli ilgi odağındadır. Bir önemli özelliği de hızlı akan çayları ve nehirleridir,ki Çoruh Nehri’nde ve Barhal Çayı’nda yapılmakta olan rafting ve kano gibi alternatif su sporlarıyla ziyaretçilerin ilgisini çekmektedir. Artvin ilimizin resmî sembolü boğadır. Artvin’in Şavşat ilçesinde bulunan Karagöl tabiat parkı her mevsim ayrı güzelliğe bürünmektedir. Dört mevsim yerli ve yabancı ziyaretçilerin en uğrak yeri oldu. Ahşap mimarisi ve sessizliğiyle doğayla baş başa vakit geçirmek isteyen ziyaretçileri ağırlamaktadır. Günübirlik gezilerin olduğu gibi  ormanlık alanlarda kamp yapma imkanı da sunan Karagöl doğasıyla ve temiz havasıyla misafirlerin tercih ettiği en önemli ziyaret alanları arasındadır. Dokuz ilçesi olan Artvin çok fazla nüfusa sahip olmamaktadır. Şehirde bilinen 3 Kale ( Şavşat, Ferhatlı, Artvin) 2 Şelale (Mençuna, Maral) 3 Yayla ( Kafkasör, Beyazsu, Arsiyan) vardır.

Şavşat Kalesi

İl merkezine 70 kilometre uzaklıkta bulunan  kale, turistlerin en çok ziyaret ettiği noktalardan biridir. Ulaşımı oldukça kolaydır.1987 yılında taşınmaz kültür varlığı olarak tescil edilmiştir. Artvin’in önemli gezi noktalarından biri olan Şavşat Kalesi, gelen her ziyaretçiye  tarihe derin bir yolculuğa çıkarıyor.

 

Ferhatlı Kalesi

Ferhatlı Kalesi

Ferhat ile Şirin’in buluştuğu kale olarak ünlenen Ferhatlı Kalesi, Artvin’in Ardanuç ilçesine 5 kilometrelik bir uzaklıktadır. Şehrin turistik gezi alanlarından biridir. Kale günümüze kadar hiç onarım görmemiştir.İsmini Ferhat ile Şirin’in efsanesinden alan kale, Artvin gezinizde görmeniz gereken önemli bir turistlik alana sahiptir.

 

 

Artvin Kalesi

Artvin Kalesi

Livane Kalesi olarak da bilinmektedir.Kale Çoruh Nehri’nin üzerindeki Artvin Köprüsü’nün karşısında bulunmaktadır.Tarihi kalıntılar arasındaki kale bölgenin tarihi turistik alanlarından biridir. Artvin Kalesi’nin içindeki sarnıç ve şapel kalıntıları vardır. Kaleyi Bagrat Kralı Büyük Oşet 937 yılında yaptırmıştır.

 

Artvin hakkında kısaca bilgi paylaşmaya çalıştık. Artvin‘den gelen kullanıcılarımız arkadaşlık siteleri ,sohbet siteleri , Sohbet odaları , artvin sohbet odaları, karadeniz sohbet siteleri , Sohbet Muhabbet org , geveze Sohbet , Cinsel sohbet , Caylak, bayan24, esohbet, essohbet, Mobil sohbet, Sohbet mirc, Mirc indir, Sohbetet, Kalbimnet, kalbimsohbet, trsohbet, ircsiteleri, yeni sunucular, seviyeli sohbet odaları, artvin cinsel sohbet,  Soylenet, ircforumlari, kolaysohbetcom,tamsohbet,

Bir önceki yazımız olan Kaliteli Sohbet Seviyeli Sohbet başlıklı makalemizde Arkadaş sohbet siteleri, Bol Sohbet ve Güvenilir Sohbet hakkında bilgiler verilmektedir.